Пропустити навігацію.
«Захисти своє право!»

Гарячі точки вступної кампанії 2011, що важливо знати!

КВУ веде довготермінове спостереження за процесом вступу у 32-ти вишах України, у 10-ти областях та м. Києві. За проектом працюють телефони «гарячої лінії» за якими надається правова допомога щодо вступу (044) 425-23-01, 425-37-20, і он-лайн допомога на сайті «Захисти своє право!» administr-law.org.ua, в розділі «Консультації».
За оцінками КВУ, вступна кампанія цього року відрізнятиметься від попередньої більш спокійним перебігом у порівнянні з минулим роком, це зумовлено демографічною ситуацією, у 2011 році критично мала кількість випускників шкіл і вдвічі більше часу триватиме прийом документів. Зовнішнє незалежне оцінювання пройшли близько 200 тис. випускників, прогнозовано що до них долучиться певний відсоток випускників шкіл минулих років. Виходячи з кількості ліцензованих місць у вишах, яка дорівнює 700 тис. у 2011 році поступлять всі бажаючі мати вищу освіту, значна кількість вступників матиме шанс вступити на бюджетні місця.
Як і минулого року непрозоро відбувалось доведення кількості місць держаного бюджету до ВНЗ. Викликає питання і процедура отримання державного замовлення, яка відбувалась персонально представниками ВНЗ в Міністерстві освіти науки молоді та спорту. Якщо підходити з точки зору доцільності і раціонального використання кадрових і матеріальних ресурсів, ефективніше та економніше було б надсилати державне замовлення на паперових носіях спецзв’язком, і дублювати по електронним захищеним інтернет-каналам, це б заощадило час і кошти.
Електронний вступ, сама ідея подібного вступу є прогресивною, але за умов належного правового та матеріально технічного забезпечення. Це і питання захищеності персональних даних вступників, відповідно до закону і неврегульоване питання персонального підпису. Тому, виходячи з того що електронний вступ є цього року в статусі експерименту, ми наполегливо радимо абітурієнтам по пріоритетних для них ВНЗ подавати документи персонально на паперових носіях.
В перші дні поступали чисельні скарги від окремих приймальних комісій про те, що в них немає доступу (через відсутність паролей, недостатню пропускну здатність каналів інтернет-доступу, проблем з місцевими провайдерами) до сайтів системи «Конкурс» та «Електронний вступ». Напруга в приймальних комісіях в порівнянні з першими днями починає зростати, з’явилися черги. Ми наголошуємо на тому, що в приймальних комісіях вступників не мають права вимагати писати в заяві на яку форму він бажає вступати «на бюджет» чи «на контракт», просити абітурієнта підписати угоду на контракт, сплатити квитанцію або відразу залишити оригінали документів. Всі перераховані вище процедури відбуваються виключно за бажанням самого абітурієнта. Ми радимо абітурієнтам прийняти участь в конкурсі на бюджетні місця і вже після 10-го серпня по результатам рейтингування, визначитись остаточно з тим на якій формі навчатися, адже цього року шанси поступити на бюджетні місця значно вищі попередніх і майбутніх років.
Відносно прогресивним моментом цієї кампанії є додавання певної кількості балів переможцям всеукраїнських олімпіад і всеукраїнських конкурсів Малої академії наук, але важливо бути уважними, особливо при реєстрації через систему електронного вступу. Також при реєстрації через електронний вступ пільгові категорії – інваліди, чорнобильці, шахтарі та інші мають бути свідомі того, що вони йдуть в загальний рейтинговий список у відповідності до суми отриманих ними балів, тому цим категоріям ми наполегливо рекомендуємо подавати документи персонально на паперових носіях.
Нажаль багато батьків скаржаться, що «золоті» і «срібні» медалісти не отримали суттєвих преференцій цього року, і це відповідає дійсності. Медалістам не нараховуються додаткові бали, тільки за умов набору рівної кількості балів вони матимуть перевагу і будуть у рейтинговому списку вище учнів, які отримали таку саму кількість балів. Важливим, в гострій конкурентній боротьбі за абітурієнта серед вишів, є право абітурієнта вступити на бюджет і саме на обрану ним спеціальність. Тому вступникам і їх батькам треба знати права і бути уважними в їх відстоюванні, не піддаватись на умовляння або шантаж, не залишати оригінали документів в обмін на «гарантований вступ», і не вписувати до вступної заяви про бажання навчатися за контрактом, не сплачувати кошти на контракт до 10 серпня, це не є запорукою успішного вступу на обраний фах. Варто скористатися своїм правом і мати шанс поступити на бюджетне місце, якщо сума Ваших балів є конкурентною в рейтинговому списку.
Щодо так званих «цільовиків» – сільської молоді, цього року вони цільово йдуть за направленням до конкретних ВНЗ на конкретні спеціальності (нагадаємо у аграрні ВНЗ до 75%, у педагогічні, залізничні та митні виші до 50% і в інші виші до 25%, відсотки вказані в цілому на ВНЗ), якщо до певного вищу і спеціальності подали документи більше ніж два цільовими на місце, тоді оголошується конкурс серед цільовиків за сумою набраних ними балів ЗНО та атестату, ті хто програв конкурс йдуть на загальних підставах по цій спеціальності.
Також КВУ традиційно спостерігатиме за проведенням творчих конкурсів, співбесід психологічних та фізичних тестів, хоча виходячи з аналізу мов прийму ВНЗ, не дивлячись на минулорічні рекомендації щодо відкритості, прозорості та вимірюваності творчих конкурсів, співбесід та минулорічних тестів в умовах прийому мало, що змінилося, і аналіз умов прийму це підтверджує.
Особливу увагу КВУ приділятиме спостереженню за оприлюдненням рейтингових списків і їх коригуванні, дякуючи пропозиціям громадських організацій були чітко регламентовані терміни їх оприлюднення вдповдно1-го, 6-го та 8-го липня. Та не зважаючи на вищевказане, залишились певні «лазейкі» для проштовхування своїх, оскільки, списки оприлюднюватимуться в переважній більшості на дошках оголошень і у меншого відсотках на сайтах ВНЗ, а повідомлятимуть по електронній пошті та мобільним зв’язком менше половини ВНЗ. Тим більше, що дзвінки від комісій до абітурієнтів ніяк не фіксуються, крім журналів дзвінків в нечисленних випадках. Тому абітурієнтам треба бути пильними, фіксувати оприлюднені списки, фотографуючи їх і з великим розрішенням, охоплюючи печатку комісії і дату. Радимо чергувати біля тих дощок оголошень відкоригованих списків, поступити куди для них є найбажанішим.
Успішного Вам вступу!

Поширити