ВАЖЛИВО: пам'ятка виборцям до дня голосування (інструкція, як проголосувати)

Нагадуємо Вам, що вибори народних депутатів України відбудуться у неділю - 28 жовтня з 8.00 по 20.00 (на закордонних дільницях - у ті ж самі години, але за місцевим часом).

Початок голосування - що з собою мати, на що звернути увагу

Допуск до голосування можливий за умови пред'явлення виборцем документа, який підтверджує особу та громадянство України виборця на виборах депутатів, такими документами є:  для голосування на звичайній та спеціальній виборчій дільниці - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), для голосування на спеціальній виборчій дільниці утвореній у відповідній установі виконання покарань або слідчому ізоляторікартка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи, для голосування на спеціальній виборчій дільниці, утвореній на території військової частинивійськовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби), для голосування на закордонній виборчій дільниціпаспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт, службовий паспорт (також можливий паспорт громадянина України).

Тож за умови пред'явлення громадянином одного із зазначених документів (відповідно до виборчої дільниці) та наявності виборця у списку, один з членів дільничної виборчої комісії надає виборцеві список для підпису, другий член дільничної виборчої комісії у позначених місцях на контрольних талонах виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та в одномандатному окрузі вписує своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. Виборець розписується за отримання виборчих бюлетенів у списку виборців та на визначених місцях на контрольних талонах виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі. Після цього член виборчої комісії відокремлює від виборчих бюлетенів контрольні талони та видає виборцю по одному виборчому бюлетеню для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі. Контрольні талони виборчих бюлетенів зберігаються у члена комісії, який видав виборчі бюлетені. При цьому робити на виборчих бюлетенях будь-які інші позначки забороняється.

Зверніть увагу! Бюлетень вважається недійсним, якщо не відокремлено контрольний талон, тому прослідкуйте, щоб член виборчої комісії перед видачею бюлетенів обов'язково відокремив контрольні талони.

Заповнення бюлетенів - як не "зіпсувати" власний голос

Після отримання бюлетенів, виборець прямує до кабінки для заповненнях їх. Перебувати у приміщенні для голосування дозволено лише протягом необхідного часу. Виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні для таємного голосування - під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність у кабіні для таємного голосування інших осіб. Але пам'ятайте! Згідно з ч.5 ст. 85 Закону України "Про вибори народних депутатів України", виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, його довіреної особи, уповноваженої особи партії, офіційного спостерігача. Тож при наявності потреби, скористуйтеся цим правом.

Водночас не забувайте, що виборець  не має права передавати свої виборчі бюлетені іншим особам. Отримання виборчих бюлетенів від інших осіб (крім уповноваженого члена виборчої комісії, який видає виборчі бюлетені), заохочення або змушування виборців до передачі виборчого бюлетеня іншим особам шляхом підкупу, погроз або іншим способом забороняється.

У виборчому бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті проти назви партії, за кандидатів у депутати від якої він голосує. Виборець може голосувати за кандидатів у депутати лише від однієї партії. 

У виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі виборець робить таку саму позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища кандидата у депутати, за якого він голосує. Виборець може голосувати лише за одного кандидата у депутати.

Будьте особливо уважні при виставленні позначки у бюлетенях, адже їх можуть визнати недійсними  якщо зроблено більш як одну позначку навпроти назв партій або прізвищ кандидатів, не поставлено жодної позначки або неможливо з інших причин встановити зміст волевиявлення виборця.

Але вчасно помічена Вами власна помилка у бюлетені може врятувати Ваш голос - Ви маєте право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав Вам виборчий бюлетень, з проханням видати  інший виборчий бюлетень для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі, - в такому випадку нові бюлетені будуть видані у тому ж порядку, одначе Ви можете скористатись цим право лише один раз.

Опустити бюлетень до скриньки Ви повинні самостійно, допомога інших осіб (окрім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, його довіреної особи, уповноваженої особи партії, офіційного спостерігача) можлива лиш у випадку наявності фізичних вад у виборця.

Завершення голосування - не пропустіть можливість проголосувати

За 5 хвилин до 20 години голова дільничної виборчої комісії оголошує про закінчення голосування та зачинення виборчої дільниці о 20 годині. Виборці, які на 20 годину прийшли до дільниці для голосування, мають право проголосувати. Для забезпечення реалізації цього права виборців один із членів комісії о 20 годині за дорученням голови дільничної виборчої комісії підходить до входу у приміщення для голосування та запрошує всіх виборців, які ще не проголосували, зайти у приміщення для голосування та зачиняє двері. 

На виборчій дільниці, утвореній на судні, що перебуває в день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, дільнична виборча комісія може оголосити голосування закінченим раніше часу, якщо в голосуванні взяли участь усі виборці, включені до списку виборців на цій виборчій дільниці.

Закликаємо Вас чітко дотримуватись вимог законодавства та слідкувати за дотриманням Ваших прав. У випадку порушення порядку проведення голосування звертайте на це увагу офіційних спостерігачів та членів дільничної виборчої комісії, також зателефонуйте на гарячу лінію Комітету виборців України 044 425 - 37 - 20 або 044 425 - 23 - 01 - в день голосування працюватимемо цілодобово. Захищайте власні права!

 

Новини: 
Поширити