Судова реформа у дії

Четвер, Лютий 8, 2018 - 15:30

Як контролюватимуть суддів

Україна вступила у 2018 рік із реформою суддівської системи. Загалом про якість змін об'єктивно можна буде судити за кілька років, коли повноцінно запрацюють новоутворені інституції та почне застосовуватися оновлене законодавство. Втім, про деякі новації можна говорити вже зараз.

  Контроль за діяльністю суддів здійснюють такі органи, як Вища рада правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Громадська рада доброчесності.
Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.
Вища рада правосуддя складається з двадцяти одного члена, які обираються (призначаються) строком на чотири роки.

  Вища рада правосуддя вносить подання про призначення судді на посаду, ухвалює рішення стосовно порушення суддею чи прокурором вимог щодо несумісності, забезпечує здійснення дисциплінарним органом дисциплінарного провадження щодо судді, утворює органи для розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів, розглядає скарги на рішення відповідних органів про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора, ухвалює рішення про звільнення судді з посади, надає згоду на затримання судді чи утримання його під вартою чи арештом, ухвалює рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя, вживає заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя і незалежності суддів та ін.

  Вища кваліфікаційна комісія суддів України веде облік даних про кількість посад суддів у судах, у тому числі вакантних, проводить добір кандидатів для призначення на посаду судді, у тому числі організовує проведення щодо них спеціальної перевірки відповідно до закону та приймає кваліфікаційний іспит, а також вносить до Вищої ради правосуддя рекомендацію про призначення кандидата на посаду судді та ін.
Сприяє Вищій кваліфікаційній комісії Громадська рада доброчесності. Вона складається з двадцяти членів, які обираються строком на два роки. Громадська рада доброчесності збирає, перевіряє та аналізує інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), надає Вищій кваліфікаційній комісії суддів України інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), надає, за наявності відповідних підстав, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності, який додається до досьє кандидата на посаду судді або до суддівського досьє тощо.

Джерело

Поширити