ПРОГРАМА «НОВЕ ПРАВОСУДДЯ» ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

Вівторок, Березень 6, 2018 - 13:00

6 березня ц.р. в Хмельницькому університеті управління і права відбулося відкрите громадського обговорення судової реформи в області, яке проводилося в рамках проекту «Підвищення обізнаності громадськості щодо стану та ходу судової реформи на місцевому та національному рівнях».

Виконувалося спільно ВГО «Комітетом виборців України» та Хмельницьким університетом управління і права, в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».

В обговоренні взяли участь провідні фахівці господарського суду, апарату

адміністративного апеляційного суду Хмельницької області, працівники територіального управління Державної судової адміністрації та головного територіального управління юстиції  Хмельницької області, викладачі та студенти університету, представники обласних ЗМІ, громадських організацій, експерти,

Перед початком обговорення до присутніх з вітальним словом звернувся голова

вченої ради університету, доктор юридичних наук, доцент, заслужений юрист України Буханевич Олександр Миколайович, окресливши мету заходу та відмітивши, що якби такі обговорення проводилися частіше, і до думок висловлених учасниками подібних обговорень більше дослухалися, то і якість реформ, які проводяться в Україні була б кращою.

Модератором обговорення був голова Хмельницького осередку ВГО «Комітет виборців

України» Ануфрієв Юрій Анатолійович, який презентував результати фокус-групового дослідження щодо поінформованості громадян відносно судової реформи.

Велику зацікавленість учасників обговорення викликала інформація референта

Апеляційного суду Хмельницької області Салдан Юлії Олександрівни стосовно функціонування електронного суду з якою вона ознайомила учасників заходу, відповівши на велику кількість запитань. Найбільше присутніх зацікавило:

чи можливі випадки не отримання електронного листа адресатом;
хто здійснює захист та контроль за роботою електронного суду;
наскільки захищена інформація, яка зберігається на серверах електронного суду від знищення.

Фахово відповівши на запитання доповідач поділилась з присутніми особистими

враженнями від вивчення роботи електронного суду під час своєї робочої поїздки в Нідерланди.

Було детально розглянуто шляхи впровадження електронного декларування, суть

якого роз’яснила слухачам завідувач сектором з питань запобігання і виявлення корупції головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Жураковська Юлія Анатоліївна. Громадськість найбільше хвилювали питання незручності при заповненні е-декларацій та складність розуміння деяких питань у е-декларації, а також технічні проблеми при її відправці.

З особливостями фінансування судів учасників обговорення ознайомила у своєму виступі

начальник відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності територіального управління Державної судової адміністрації України у Хмельницькій області Бабецька Вікторія Олексіївна. Гострим було питання діяльності суддів у яких закінчився 5-річний термін повноважень. Громадськість цікавило чим займаються судді, які не беруть участь в судових процесах, отримуючи при цьому заробітну плату.

Яку відповідальність несуть судді, виконуючи свої професійні обов’язки, чому і як у

них виникають проблеми при їх виконанні, які шляхи забезпечення якості роботи судів та суддів глибоко розкрили у своїх виступах професор кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права, доктор юридичних наук, доцент, заслужений юрист України, суддя Верховного Суду України у відставці Самсін Ігор Леонович та голова господарського суду Хмельницької області, кандидат юридичних наук Крамар Сергій Іванович, який підкреслив, що необхідне інформування громадськості про переваги способу медіації захисту прав порівняно із судовим механізмом, а звернення до суду бажано використовувати як винятковий спосіб врегулювання юридичного спору.

В підсумку учасники обговорення погодилися, що при проведенні судової реформи

важливо  врахувати громадську думку, зрозуміти прагнення громадян, тому такі обговорення  надзвичайно потрібні на місцевому рівні, в громадах.

Для відновлення довіри до інституту суду, на сьогоднішній день перспективним є

впровадження інституту медіації в Україні – добровільного механізму вирішення спорів. Тому що для громадян надзвичайно важливим є швидкість і справедливість при вирішенні судових спорів.

Електронний суд – прогресивна новація, майбутнє системи правосуддя.

Електронне декларування доходів - важлива віха на шляху до прозорості та

доброчесності в країні.

Відкрите громадського обговорення судової реформи пройшло в атмосфері

доброзичливості і ділової співпраці учасників заходу, спільного розуміння необхідності реформування судової гілки влади не заради реформ, а заради покращення життя і добробуту громадян країни.

Прес-служба Хмельницького обласного осередку ВГО «Комітет виборців України»

 

Це громадське обговорення проводиться за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Погляди авторів, викладені на прес-конференції, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.