«Найбільша загроза для судової реформи — це корупція» — голова Венеціанської комісії

Четвер, Червень 7, 2018 - 14:30


Верховна Рада повинна нарешті проголосувати за проект створення Антикорпуційного суду. На цьому наполягають і міжнародні партнери, і МВФ, співпраця з яким нині критично важлива для України, про що попередили у відкритому листі до суспільства  провідні українські економісти.

А прем'єр-міністр Володимир Гройсман навіть пообіцяв піти у відставку, якщо депутати провалять голосування.

7 червня — дедлайн для України у вирішенні питання щодо Антикорупційного суду. Про це сказав голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо, який прилетів напередодні в Україну, щоб оцінити хід судової реформи та роботу новоствореного Верховного суду. Під час Конференції «Судова реформа в Україні та подальші кроки», очільник прокоментував упровадження стандартів Ради Європи щодо правосуддя в Конституцію України та деполітизацію судової влади.

Про судову реформу

Не так давно Україна жила в системі клептократії, і система правосуддя була ручною. Венеціанська комісія закликала Україну до проведення судової реформи протягом багатьох років, ще з часів президентства Кучми.

Але до 2016-го результати роботи щодо цієї реформі були незначними. За останні два роки Україна зробила величезний крок уперед. Важливим є реформування Вищої ради юстиції і створення на її місці нової Ради правосуддя, реформування Конституційного суду та реформа прокуратури, яка справді є історичною реформою.

Україна розпочала з реформи правосуддя як основоположного принципу досягнення прогресу і змін, прийнявши Європейські стандарти в Конституції. Дуже важливо було створити умови для незалежного правосуддя. І частково Україна цей крок зробила, позбавивши президента права утворювати суди і Верховну Раду, права призначати суддів. Ніхто не повинен мати можливість впливати на роботу суддів. Вони повинні керуватися лише законами й Конституцією, а не приватними інтересами, хабарами чи політикою.

Незалежність правосуддя — це дії кожного окремого судді, підсудного, органів влади і громадян України. Інакше реформа залишиться тільки на папері, і право кожного на справедливий суд буде суто формальним.

Правосуддя повинно бути ізольовано від будь-якого політичного чи економічного впливу, але, разом з тим, воно не повинно ізолюватися в закриту систему, де судді працюють заради власної вигоди, а не для користі суспільству. Щоб громадськість довіряла реформам, вони повинні бути прозорими і системними.

Джерело