Закон про Вищий антикорупційний суд набув чинності

Четвер, Червень 14, 2018 - 16:45

Антикорупційному суду будуть підсудні кримінальні провадження у корупційних злочинах, підслідних Національному антикорупційному бюро, лише в тому випадку, якщо розмір предмета злочину або завданих збитків у 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на цей момент - 881 тис. гривень).

Також закон передбачає створення Громадської ради міжнародних експертів, який зможе ветувати кандидатури на посади суддів Антикорупційного суду.

Рада створюється терміном на 6 років Вищою кваліфікаційною комісією суддів (ВККС) і є її допоміжним органом. Члени Ради призначаються на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів.

Членами Громадської ради можуть бути призначені громадяни України або іноземці, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, досвід роботи в інших країнах не менше 5 років із процесуального керівництва або здійснення судочинства в справах, пов'язаних з корупцією. Члени Ради отримуватимуть винагороду в розмірі посадового окладу судді Верховного Суду (на цей момент - 132,2 тис. гривень), а також компенсацію проживання і проїзду (для тих, хто не проживає в Україні).

Рада збирає, перевіряє та аналізує інформацію про кандидатів і надає її ВККС. За ініціативою не менше трьох членів Ради скликається спільне з ВККС засідання.

Рішення про відповідність кандидата необхідним вимогам ухвалюється більшістю від загального складу (16 - ВККС та 6 - Рада експертів, загалом - 22) за умови, що за таке рішення проголосувало не менше половини членів Ради (3 із 6).

Крім того, встановлюються додаткові гарантії безпеки суддям. Зокрема, суддям Антикорупційного суду, а в разі потреби - також членам їхніх сімей, надається цілодобова охорона від Служби судової охорони.

Житло судді оснащується охоронною сигналізацією і тривожними кнопками тривожної сигналізації.

Суддею Антикорупційного суду може стати громадянин України, який має стаж роботи на посаді судді, адвоката або науковий стаж (не менше 7 років).

Не можуть бути призначені суддями Вищого антикорупційного суду особи, які протягом 10 років, що передують призначенню, працювали в правоохоронних органах (зокрема і в НАБУ та САП) або обіймали політичні посади.

Джерело