Догляд за літніми людьми


Чи є пільги для осіб, які доглядають літніх людей та чи зараховується такий догляд до стажу роботи?

Ст. 7 Закону України “Про соціальні послуги” передбачено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначаються і виплачуються компенсаційні виплати. Порядок призначення і виплати компенсації затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року №558.

При призначенні компенсаційної виплати слід враховувати, що компенсації виплачуються непрацюючим особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги.

Родинні зв'язки між фізичною особою, яка надає послуги та отримувачем соціальних послуг значення не мають.

Компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму, затвердженого Законом України “Про Державний бюджет” у таких розмірах:

- 15 відсотків – фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам І групи;

- 10 відсотків –інвалідам ІІ групи, дітям – інвалідам;

- 7 відсотків –інвалідам ІІІ групи та хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, визнаним такими в порядку, затвердженому МОЗ.

Особа, яка претендує на отримання компенсації та громадянин, який потребує надання соціальних послуг подають заяви до органів соціального захисту за місцем проживання отримувача послуг.

Компенсація призначається та виплачується з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з необхідними документами.

Назва документів, які подаються фізичною особою, яка надає соціальні послуги
1.Висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров'я дозволяє постійно надавати соціальні послуги
2.Копія трудової книжки
3.Довідка органу податкової служби про те, що особа не займається підприємницькою діяльністю, і про відсутність даних про доходи цієї особи

Назва документів, який подається отримувачем соціальних послуг
1.Заява про необхідність надання соціальних послуг
2.Копія довідки медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності (для інвалідів)
3.Висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування. У висновку обов'язково має бути зазначений термін, протягом якого громадянин потребує постійного стороннього догляду.

Управління праці та соціального захисту населення протягом 10 днів після одержання заяв з необхідними документами розглядає їх та приймає рішення щодо призначення компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги, або відмови.

Компенсація призначається на час встановлення групи інвалідності, або на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду.

Час догляду за інвалідом І групи або за літньою людиною, яка, за висновком медичного закладу, потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного пенсійного віку зараховується до страхового стажу непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд.
Загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або за літньою людиною, яка, за висновком медичного закладу, потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного пенсійного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію, відповідно до законодавства.

Для належного оформлення догляду та нарахування відповідної компенсації Вам необхідно звернутися до відділення Пенсійного фонду.