Підроблений документ

При укладенні нотаріального договору позики у ломбарді під заставу нерухомості, я надала нотаріусу підроблену заяву-згоду про те, що мій чоловік (на даний момент знаходився за кордоном) дозволяє мені взяти цю позику. Насправді, він її не давав і не знав що я її беру. На підробці є номер реєстру заяви, начебто зареєстрованої в консульстві. Чи є дійсним цей договір позики і яка кримінальна відповідальність загрожує мені за свідоме надання підробки?

Щодо недійсності правочину, то його підставою є недодержання в момент вчинення правочину певних вимог (ст. 215 ЦК України). Такі вимоги передбачені статтею 203 ЦК України. Разом з тим, у цій же 215 статті зазначено, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним(оспорюваний правочин). Цивільне законодавство встановлює презумпцію правомірності правочину.

Згідно ст. 65 СК України, при укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду про визнання позову недійсним, як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового.

Враховуючи викладену Вами ситуацію, договір позики, про який йде мова, на сьогодні є дійсним. Але, у Вашого чоловіка, як у заінтересованої особи, є підстави для звернення до суду про визнання його недійсним. Якщо  в судовому засіданні Вашим чоловіком буде доведено факт того, що згода ним не надавалась на укладення такого договору, а наданий Вами документ - заява-згода є підробленим (що встановлюється за наслідками проведення відповідної експертизи документу), за рішенням суду договір позики може бути визнано недійсним.

Стаття 358 КК України, дійсно передбачає відповідальність за підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів. Але, обов’язково, предметом даного злочину є посвідчення або інший документ, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією незалежно від форми власності, громадянином-підприємцем, приватним нотаріусом, аудитором чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права або звільняє від обов’язків.

Характеризуючи підроблену заяву-згоду, Ви не надали достатньо інформації для того, щоб визначити чи є дана заява-згода офіційним документом та чи можна вважати її предметом даного злочину. Наявності на заяві-згоді лише номеру реєстру заяви, замало для того щоб віднести її до такого предмету.

Враховуючи викладене, ваші діяння в даному випадку не підпадають під ознаки злочину.

</