Чиновники неправомірно відмовили жінці в наданні статусу члена сім’ї загиблого

Управління праці та соціального захисту населення Здолбунівської райдержадміністрації неправомірно відмовило громадянці в наданні статусу члена сім'ї загиблого. Так вирішив Рівненський окружний адміністративний суд, розглядаючи позов жительки Рівненщини проти відповідного управління.

В березні цього року до центру права РОГО «Комітету виборців України» звернулась жінка. Вона розповіла, що в 2001 році її син після повернення з Лівану, де він перебував у складі миротворчої місії ООН в якості миротворця, помер. Як свідчили надані жінкою документи, причиною смерті хлопця було захворювання, яке він отримав під час виконання обов'язків миротворця. Тобто, під час проходження військової служби за контрактом.
Мати померлого декілька років підряд зверталася до різних інстанцій, щоб дізнатись про те, чи може їй бути наданий статус члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Одні органи влади вказували, що вона не має права на відповідні пільги, інші - що все ж має право на отримання статусу члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
Вся проблема, з погляду працівників управлінь праці та соціального захисту населення, полягала у формулюванні, вказаному в постанові військово-лікарської комісії західного регіону щодо причини смерті хлопця. В постанові зазначалось, що причиною смерті сина громадянки стало захворювання, яке «пов'язане з проходженням військової служби». В свою чергу чиновники говорили, що для того, аби жінці був наданий відповідний статус, то в постанові мало б бути вказано захворювання «пов'язане з виконанням обов'язків військової служби». Тобто, працівники органів влади вважали, що під час проходження військової служби померлий не виконував цих обов'язків. Крім того, заперечували, що захворювання, від якого помер молодий хлопець, він отримав саме під час служби.
Фахівці Рівненського Комітету виборців надали жінці допомогу в підготовці документів і здійснили представництво її інтересів у суді. Юристам вдалося довести і те, що померлий захворів саме під час проходження військової служби хворобою, через яку згодом помер, і те, що він під час служби виконував відповідні військові обов'язки. 2 липня 2010 року Рівненський окружний адміністративний суд своєю постановою визнав дії управління праці та соцзахисту населення Здолбунівської райдержадміністрації щодо відмови громадянці в наданні статусу члена сім'ї загиблого протиправними. Крім того, суд зобов'язав управління вчинити дії щодо надання матері померлого юнака статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» як члену сім'ї загиблого.
«Сьогодні багато говорять про реформування судочинства, - коментує ситуацію представник громадянки в суді, юрист РОГО КВУ Микола Глотов. - Та, як на мене, то країні потрібна не судова реформа, а реформа совісті чиновників. Саме через їхні неправомірні дії громадяни роками змушені шукати правди в судах».
Наразі представники управління праці та соціального захисту населення намагаються оскаржити це судове рішення.

Джерело:
Автор: Святослав Дубов, інформаційний відділ РОГО КВУ