Які особливості влаштування дітей переселенців у дитсадок/школу?

Понеділок, Грудень 22, 2014 - 10:15

Нинішня складна ситуація на тимчасово окупованих та непідконтрольних українському уряду територіях зумовлює постійну міграцію населення зі сходу країни. Люди переїжджають цілими сім’ями, в тому числі з дітьми. Тому в переселенців можуть виникати певні проблеми з облаштуванням життя на новому місці проживання. Серед них – продовження освіти дітей.

Тож про особливості влаштування дітей, переселених з тимчасово окупованих територій, до дитячого садочка чи школи розповідає юрист РОГО «Комітет виборців України» Вячеслав Горбенко.

Які документи мають подати батьки, що вимушено змінили своє місце проживання, до дитячого садка чи школи для влаштування дитини?

Частиною 6 Положення «Про дошкільний навчальний заклад», затвердженого постановою Кабміну від 12.03.2003 р. №305, визначено, що прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

Згідно з частиною 22 Положення «Про загальноосвітній навчальний заклад», затвердженого постановою КМУ від 27.08.2010 р. №778, для зарахування учня до закладу батьки або особи, які їх замінюють, подають заяву, копію свідоцтва про народження дитини, медичну довідку встановленого зразка, особову справу (крім дітей, які вступають до першого класу), до навчального закладу III ступеня - документ про відповідний рівень освіти.

Що робити, якщо деяких документів подати неможливо з причин їх втрати або неможливості отримання?

Вищевказаний перелік документів є загальним і визначений він для всіх громадян України. Однак, з урахуванням ситуації, що склалася з тимчасово окупованою територією АР Крим, бойовими діями в Донецькій та Луганській областях, з об’єктивних причин деякі документи переселенці подати не в змозі. Наприклад, з причини їх втрати. Тому, навіть якщо окремих документів подати керівництву навчальних закладів батьки не можуть, то це не є підставою для відмови їм. Тобто, влаштування дітей вимушених переселенців має проводитися за спрощеною процедурою. Такої позиції дотримується і Міністерство освіти і науки України.

Зокрема, в своїх листах-рекомендаціях №1/9-171 від 24.03.2014 р. та №1/9-310 від 12.06.2014 р. У них рекомендується здійснювати прийом дітей до дошкільних навчальних закладів без попередньої електронної реєстрації. Для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу додатково забезпечувати подання висновку психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру, направлення місцевого органу управління освітою. В разі відсутності свідоцтва про народження дитини, сприяти батькам у його подальшому поновленні у встановленому законодавством порядку, зарахування учня (вихованця) до загальноосвітнього навчального закладу, до певної групи, класу здійснювати за заявою батьків. За необхідності – після проведення співбесід з вихователями, вчителями або проведення індивідуального психолого-медико-педагогічного обстеження для визначення рівня навчальних досягнень учня (вихованця), у разі відсутності особової справи учня, документів про рівень його навчальних досягнень, медичної картки після зарахування учня (вихованця) направляти письмовий запит до місця його попереднього навчання з проханням про їх надання.

Отже, держава спростила процедуру влаштування дітей вимушених переселенців до дитячого садка чи школи. Тому навіть за відсутності в батьків свідоцтва про народження дитини, особової справи учня та інших документів з причин їх втрати або неможливості отримання діти мають бути влаштовані в навчально-виховні заклади.

Що робити, якщо в певному навчальному закладі вимушеним переселенцям відмовили в прийомі дитини з причини подання неповного комплекту документів?

Якщо керівник навчального закладу відмовив у прийнятті документів з мотивів їх неповноти, то радимо громадянам, які опинилися в такій ситуації, наполягати на наданні цим керівником письмового документу про відмову із зазначенням причин. Це необхідно для того, щоб в подальшому захистити своє право та звернутися зі скаргою на неправомірні дії до керівництва районного або обласного управління освіти місцевих державних адміністрацій або ж до міського голови місцевої ради. Ці органи влади в силу вимог частин 8 та 9 статті 11 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» зобов’язані забезпечити влаштування дітей вимушених переселенців до дошкільних чи загальноосвітніх навчальних закладів.

Нагадаємо, що для отримання безоплатної правової допомоги та іншої інформації щодо свого статусу переселенці, котрі проживають на Рівненщині, можуть звертатися до центрів права РОГО «Комітет виборців України» в Рівному та Сарнах:

Адреса центру права в м. Рівне: вул. Короленка, 6, 1 поверх, каб. 4. Тел.: (0362) 26-38-47.

Адреса центру права в м. Сарни: вул. Суворова, 8. Тел.: (03655) 2-10-34.

Юридичний відділ РОГО КВУ

Поширити