Правозахисники закликають Україну ратифікувати Римський статут

П'ятниця, Січень 16, 2015 - 14:00

Ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду дозволить притягти до відповідальності винних у розстрілах на Майдані та у воєнних злочинах на Донбасі, сподіваються правозахисники, пише "Німецька Хвиля".

Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС) був підписаний Україною ще 2000 року. Але деякі його положення суперечать Конституції України, що гальмує ратифікацію документу Верховною Радою. Попередній склад парламенту визнав тимчасову юрисдикцію МКС на період від 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року. Це означає, що можливості міжнародного правосуддя розповсюджуються на час Євромайдану, але не охоплюють період від початку анексії Криму Росією і воєнних злочинів сепаратистів на Донбасі.

Неформальне об'єднання правозахисних організацій "Правозахисний порядок денний" закликало парламент подовжити термін юрисдикції МКС до моменту ратифікації Римського статуту.

Ратифікація Римського статуту є зобов'язанням України, яке закріплене восьмою статтею угоди про асоціацію з ЄС, нагадала виконавчий директор правозахисної організації Amnesty International Ukraine Тетяна Мазур. За її словами, МКС ґарантує неминучість покарання за воєнні злочини: вбивства, викрадення людей, ґвалтування та злочини проти цивільного населення. "Перспектива притягнення винних до відповідальності у Гаазі стане стримуючим фактором для недопущення воєнних злочинів і злочинів проти людяності у майбутньому", - впевнена Мазур.

Депутат парламенту від фракції Блоку Петра Порошенка Віталій Купрій ще минулого місяця розпочав збір підписів депутатів за початок процедури ратифікації Римського статуту. Для цього потрібно мати 150 підписів. Купрій каже, що 112 підписів у нього вже є. Аби розпочати процедуру ратифікації спочатку необхідно доповнити 55 статтю української конституції одним положенням про "визнання юрисдикції МКС на умовах Римського статуту", пояснив народний обранець. Купрій стверджує, що наштовхнувся на штучні перешкоди.

У разі ратифікації Римського статуту юрисдикція Міжнародного кримінального суду може бути негайно поширена на всю територію України, в тому числі на Крим, Севастополь, Донецьку та Луганську області, які сьогодні контролюються Росією та сепаратистськими незаконними збройними формуваннями, зауважив віце-президент Європейського комітету із запобігання катуванням Микола Гнатовський. На його думку, МКС має всі повноваження для того, щоб притягнути до відповідальності нинішнього президента Росії Володимира Путіна, "як організатора системної кампанії злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних на Донбасі". Правник пояснив, що правовою базою для цього може слугувати норма про відповідальність керівників. "Вона дозволяє звинуватити в злочині керівників, які особисто не брали участі в актах агресії, але віддавали антигуманні накази", - сказав Гнатовський.

Поширити