Як і де вимушеному переселенцю зареєструвати новонароджену дитину?

Понеділок, Січень 26, 2015 - 12:15

Тому переселенцям варто нагадати про особливості процедури реєстрації народження дитини. Адже від того, зареєстровано в належний спосіб народження дитини чи ні, залежить не лише отримання її батьками соціальної підтримки від держави. В подальшому це впливатиме на можливості майбутнього громадянина України реалізувати чи захищати свої права.

Говорить керівник правових програм РОГО «Комітет виборців України», адвокат Микола Глотов:

«Питання реєстрації народження дитини регулюється Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Мін'юсту №52/5 від 18.10.2000 р. (в редакції наказу №3307/5 від 24.12.2000 р.).

Пункт 3 Розділу 3 вказаних Правил передбачає, що державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем її народження або за місцем проживання її батьків чи одного з них. Якщо ж батьки дитини не перебувають у шлюбі, то народження дитини може бути зареєстроване за місцем проживання особи, яка визнає себе її батьком, якщо із заявою про державну реєстрацію народження ця особа одночасно подає і заяву про визнання батьківства.

При цьому, згідно з частиною 1 статті 5 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце її проживання на період наявності підстав, за яких така особа змушена перебувати за межами покинутого нею місця проживання.
Таким чином, переселенці у випадку народження дитини можуть зареєструвати її народження в органах влади в населеному пункті за місцем проживання, вказаним у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Для реєстрації народження дитини та її походження батьки можуть звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану районних, міських чи міськрайонних управлінь юстиції або в сільську чи селищну раду за місцем проживання.

Поруч із зазначеним, за заявами громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території, таку процедуру можуть здійснити будь-які відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем їх звернення.

Відповідно до пункту 2 Розділу 3 Правил підставами для реєстрації народження дитини, крім подання відповідної заяви, є:

а) медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), що видається закладом охорони здоров'я, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза медзакладом реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма №103-1/о) та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони;

б) медичні свідоцтво про народження і довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (при реєстрації народження дитини, яка досягла 1 року і більше);

в) акт, складений відповідними посадовими особами (начальником потяга тощо) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер були на транспортному засобі), у випадку народження дитини на потязі або в іншому транспортному засобі. У разі відсутності лікаря або фельдшера державна реєстрація народження проводиться на підставі вказаного акта та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу;

г) лікарське свідоцтво про перинатальну (у разі мертвонародження).

Варто зазначити, що за відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, реєстрація проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою. Факт державної реєстрації народження підтверджується виданням відповідного свідоцтва про народження.

На завершення треба пам'ятати, що ні допомоги при народженні та пологах, ні інших соціальних виплат особа не зможе отримати, якщо не здійснить реєстрації народження своєї дитини із отриманням свідоцтва про її народження».

Нагадаємо, що для отримання безоплатної правової допомоги можна звертатися до центрів права РОГО «Комітет виборців України» в Рівному та Сарнах:

Адреса центру права в м. Рівне: вул. Короленка, 6, 1 поверх, каб. 4. Тел.: (0362) 26-38-47, 26-29-43.

Адреса центру права в м. Сарни: вул. Суворова, 8. Тел.: (03655) 2-10-34.