Пропустити навігацію.
«Захисти своє право!»

Заява Комітету виборців України щодо ненадання належної відповіді на запит про розподіл державного замовлення по вишам.

Комітет виборців України проводить моніторинг дотримання процедур та прав абітурієнтів під час вступної кампанії до вищих навчальних закладів, а також надає правову он-лайн допомогу та по телефонам «гарячої лінії» для абітурієнтів. Впродовж всього періоду подачі на «гарячу лінію» та он-лайн ресурси КВУ поступали чисельні скарги на те, що у певних ВНЗ кількість місць по державному замовленню змінювалась за усним наказом ректорів у ручному режимі впродовж усього періоду прийму документів і відповідно вступники не мали інформації, чи зможуть вони навчатись за обраною спеціальністю на бюджеті чи на контракті. Особливо гостро це питання торкнулось талановитих вступників з мало захищених верств населення, що вступали на творчі спеціальності. Також відповідно до результатів моніторингу вступної кампанії, який проводить КВУ було виявлено багато неточностей у розмірах державного замовлення на сайті системи «Конкурс» (vstup.info), відсутність такої інформації на значній кількості сайтів ВНЗ та відсутність розподілу державного замовлення по ВНЗ у відповідній постанові Кабінету міністрів. У зв’язку з цим КВУ був надісланий інформаційний запит до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту щодо розподілу місць державного замовлення по ВНЗ та спеціальностям.
29 липня 2011 року отримана відповідь, яка не містила запитувану інформацію. Міністерство вмотивувало свою відмову надати запитувану інформацію, корегуванням державного замовлення станом на кінець липня, оскільки до МОНМС звернулось щодо внесення змін до державного замовлення 300 ВНЗ, а також можливістю переглянути держзамовлення на сайті системи «Конкурс» (vstup.info), сайтах ВНЗ та у згаданій вище постанові Кабміну. Це є прямим порушенням Закону «Про доступ до публічної інформації» адже відповідь на запит не може надаватись у формі посилання на інші джерела, якщо запитувач звернувся до розпорядника інформації. Іншим значним порушенням прав вступників, зазначеним у відповіді на інформаційний запит, є намір Міністерства оприлюднити остаточне держзамовлення після завершення вступної кампанії. КВУ вважає, що це рішення порушує права абітурієнтів, особливо з незаможних сімей, які не можуть сплатити контракт. Вступники мають бути проінформовані про розподіл держзамовлення значно раніше ніж «закінчення вступної кампанії» для прийняття вкрай важливого для їх подальшої долі рішення про обрання спеціальності. Бажано щоб дана норма була закріплена законодавчо, бо відсутність відповідальності по цьому питанню залишає безліч шпарин для проведення корупційних схем вступу для «своїх». Неприйнятним є вплив ректорів при корегуванні державного замовлення в останні дні вступної кампанії в ручному режимі.
КВУ закликає МОНМС відмовитись від практики «уточнення» державного замовлення на прохання ректорів під час вступної кампанії, а також зробити процедуру розподілу державного замовлення прозорою, відкритою зрозумілою для громадськості, і в терміни що передують вступній кампанії.

Поширити