Пропустити навігацію.
«Захисти своє право!»

Правова база для проведення вакцинацій в Україні є недосконалою

 Аналітико-експертний центр досліджень у сфері громадського здоров’я при Фундації медичного права та біоетики України опублікував аналітичний звіт “Законодавче закріплення вакцинації в Україні”.

У результаті вивчення законодавства України та європейської практики, експертами було викристалізовано основний недолік законодавчого забезпечення вакцинації в Україні, а саме: законодавець не визначився із правовою природою вакцинації. Так, згідно зі ст. 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» - це обов’язок, а от ст. 43 цього ж нормативно-правового акту дає підстави визнати профілактичні щеплення правом особи. 

Ще однією проблемою, пов’язаною з нормативно-правовим закріпленням вакцинації, до недавнього часу була заборона невакцинованим дітям відвідувати дошкільні навчальні заклади. В окремих випадках батьків навіть притягували до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 166 Кримінального кодексу України за відмову від проходження їхніми дітьми профілактичних щеплень (наприклад, вирок Бериславського районного суду Херсонської області від 12.07.2010 р. у справі № 1-124/2010 р.). 

Водночас, впродовж останніх двох років Україною покотилася хвиля судових позовів, у яких батьки оскаржували відмову у прийнятті до дитячих чи навчальних закладів невакцинованих дітей. 

У той же час, “Європейський суд з прав людини визначає вакцинацію як право особи, як елемент права на свободу вибору громадян у сфері охорони здоров’я, за винятком ситуацій, коли мова йде про необхідність захисту третіх осіб”, нагадують фахівці. 

Враховуючи це, автори звіту роблять висновок про необхідність визначення правової природи вакцинації в Україні, а саме – закріплення її як права людини. Винятки та необхідність встановлення обов’язкової вакцинації можуть стосуватися лише працівників окремих професій, виробництв та організацій. У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об'єктах можуть проводитися обов'язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби, зазначається у звіті. 

Повний текст звіту у додатку.

 

Поширити