хто і скільки платить при продажу нерухомості з 2011 року

хто і скільки платить при продажу нерухомості з 2011 року

майже всі податки сплачуються так само, як і раніше. За винятком того, що, якщо продаж здійснюється нерезидентом, він фактично платить не 15% податку з доходів фізичної особи, а 17%. Адже якщо загальна сума отриманих нерезидентом-платником податку у звітному податковому місяці доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становитиме 17% суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою 15%. Важко уявити собі нерухомість, яка коштує менше 9410 грн., А саме така сума становить десятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2010 р. Що ж стосується збору до Пенсійного фонду, то його ставка залишається незмінною.

Що платить продавець?

Згідно з п. 172.1 Податкового кодексу, податок з доходу фізичної особи не сплачується у разі, якщо нерухомість продається вперше за звітний рік. Це стосується відчуження житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового / дачного будинку (включаючи земельну ділянку, на якій він розташований, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, що знаходяться на цій ділянці). Не сплачується податок і при продажу земельної ділянки (у межах норми, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від призначення землі) за умови, що він знаходився у власності продавця більше трьох років.

Стаття 121 Земельного кодексу визначає наступні норми, в межах яких можна уникнути оподаткування при продажу землі:

а) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 га;

б) для ведення садівництва - не більше 0,12 га;

в) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 га, в селищах - не більше 0,15 га, в містах - не більше 0,10 га;

г) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 га;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 га.

Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, розташованих на одній ділянці з житловим або садовим / дачним будинком і продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

Якщо ж протягом податкового року платник здійснив більше одного продажу нерухомості, кожна угода, починаючи з другої, обкладається податком за ставкою 5% від суми, зазначеної в договорі купівлі-продажу. Причому такий же податок буде стягуватися і при обміні нерухомості та продажу об'єктів незавершеного будівництва.

Для довідки: перша в році продаж автомобіля обкладається податком за ставкою 1%, будь-якого іншого рухомого майна - 5%. Повторний продаж авто також оподатковується за ставкою 5%.

Що платить покупець?

Хоча з 1 січня 2011 р. набув чинності Закон про єдиний соціальний внесок, варто відзначити, що пенсійний збір ніхто не відміняв. Названий Закон
стосується тільки трудових і підприємницьких доходів, а фізичні особи, які набувають нерухоме майно, відповідно до п. 9 ст. 1 ЗУ "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", є платниками цього збору. Згідно з п. 8 ст. 2 Закону № 400/97-ВР, об'єктом оподаткування при здійсненні операцій купівлі-продажу нерухомості є вартість майна, зазначена у договорі купівлі-продажу, і покупець сплачує збір у розмірі 1% від неї.

Варто відзначити, що при передачі майнових прав на нерухомість не на підставі договору купівлі-продажу (тобто при спадкуванні, мене, даруванні, ренті) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не сплачується. Це необхідно добре пам'ятати, оскільки нотаріуси люблять розповідати зворотне, що продемонстрував звичайний дзвінок редакції в одну зі столичних нотаріальних контор. Контроль за сплатою пенсійного збору також покладається на нотаріуса, який посвідчує договір купівлі-продажу нерухомого майна.

Крім зазначених вище податків та зборів, при купівлі-продажу нерухомості та авто платиться також державне мито за виробництво нотаріальних дій у розмірі 1% від вартості угоди. Але потрібно розуміти, що це вартість послуг державного нотаріуса. Приватний встановлює ціну нотаріального посвідчення за домовленістю сторін, враховуючи, що вона не може бути менше розміру державного мита. Мінімальна вартість нотаріальних послуг - порядку 2000 грн. Оплачує їх також продавець - принаймні, офіційно.