Опіка

Мій батько військовий пенсіонер похилого віку (81 рік). Недавно померла мати. Стан здоров'я батька раніше був не зовсім хорошим, а після похорон значно погіршився. Я вчитель за освітою, але після переїзду на нове місце проживання в м. Богуслав, в 1993 році, не змогла влаштуватись на роботу по спеціальності. Я підробляю вихователем дітей у заможних людей в м. Києві. Трудові відносини, звісно, офіційно не оформлені. Поки була жива мати, я могла відлучатись з дому на 2-3 дні. Зараз мені приходиться практично кожний день їздити в Київ на роботу тому, що батько потребує догляду. В дні, коли стан здоров'я батька є критичним, мушу залишатись дома.
Скажіть будь ласка, чи можу я офіційно оформити опіку (піклування) над батьком? Як це зробити? Які правові наслідки настануть? Чи буде враховуватись мені трудовий стаж, та як начислятиметься пенсія?

Так, Ви можете офіційно оформити піклування. Опіка і піклування встановлюється за місцем проживання особи, яка потребує опіки та піклування, або за місцем проживання опікуна (піклувальника). Для встановлення піклування треба звернутися до органів опіки та піклування, що у місячний термін мають винести рішення щодо встановлення піклування. Для того, щоб детальніше зрозуміти сутність піклування та ознайомитися зі зразком реєстраційної карти особи, що потребує піклування, інших документів рекомендую Вам звернути увагу на «Правила опіки та піклування», затверджені спільним Наказом Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства праці та соціальної політики України. Ви можете знайти їх за посиланням http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0387-99
Відповідно до норм щодо страхового стажу, які містяться у Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до страхового стажу для обчислення пенсії зараховується час догляду за престарілим (старше 80-ти років), який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду. Зазначений період догляду зараховується на підставі довідки органів праці та соціального захисту населення про одержання відповідної державної допомоги. Під час призначення пенсії буде застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, які передують року звернення з приводу призначення пенсії.