Не виплачують заробітну плату, що робити?
Submitted by gosha on Втр, 03/01/2011 - 08:57
Але ж мені вже два місяці не платять, що робити і куди звернутись?
- Log in to post comments
Щоб стягнути заборгованість,
Щоб стягнути заборгованість, можна скористатися трьома способами.
Перший спосіб - звернутися до трудової інспекції. Ця служба залучає роботодавців до адміністративної відповідальності за порушення трудового законодавства.
Напишіть скаргу до регіонального відділення трудової інспекції. У скарзі потрібно описати, у чому полягає вина вашого роботодавця, вказати розмір і терміни затримки заробітної плати, а також причини, за якими керівництво відмовляється виплатити зарплату в строк.
Врахуйте: стягнути заборгованість через трудову інспекцію можна тільки в тому випадку, якщо ви працюєте за трудовим договором. Якщо ж ви укладали з роботодавцем цивільно-правовий договір, ця служба не зможе вам допомогти.
Второі спосіб - звернутися до прокуратури. Якщо провина керівника буде доведена, проти нього може бути порушена кримінальна справа у випадку навмисної затримки зарплати довше двох місяців.
Останній і самий ефективний спосіб отримати свої гроші - звернення з позовною заявою до суду.
Відповідь
Зверніться до Вашого роботодавця та поцікавтесь, які причини затримки виплати заробітної плати. Скажіть, що це є порушенням законодавства про працю і про те, що Ви маєте намір захищати свої права.
Напишіть на ім’я роботодавця заяву з вимогою виплатити заробітну плату та компенсувати втрату частини заробітної плати в зв'язку із порушенням строків її виплати відповідно з урахуванням індексу зростання цін та з вимогою обґрунтування підстав затримки у виплаті коштів.
(Порада) Найкраще, коли Ви звертаєтесь з такою вимогою у письмовій формі, адже на будь-яке письмове звернення Вам зобов’язані будуть надати письмову відповідь.
(Порада) У письмовій вимозі варто вказати, що у випадку зволікання чи відмови Ви маєте намір звертатись з позовом до суду.
(Порада) Можна в зверненні вказати, що такі порушення Ваших прав є підставою для притягнення до кримінальної відповідальності. По-перше, ніхто не бажає мати справу з правоохоронними органами. По-друге, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до її притягнення до відповідальності цією особою здійснено виплату заробітної плати, а, отже, це буде ще одним стимулом для роботодавця виплатити Вам належну заробітну плату якомога швидше.
При відмові виплатити заробітну плату працівнику слід звернутися до прокуратури із заявою про невиплату заробітної плати та притягнення винних осіб до відповідальності.
Також можна звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованої заробітної плати та відшкодування завданої її невиплатою шкоди.
Юридичні тонкощі
- Відповідачем за такими позовами має бути підприємство, установа чи організація, а не керівник, який може бути притягнутий до відповідальності.
- У заяві слід указати прохання до суду допустити негайне виконання рішення суду про присудження й виплату працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.
- Якщо заробітна плата Вам нарахована, проте не виплачена, то Ви можете звернутися до суду в порядку наказового провадження з метою отримання судового наказу про виплату заборгованості – такий процес значно прискорить отримання коштів. У разі прийняття заяви про видачу судового наказу суд у триденний строк суд видає судовий наказ. Видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику сторін в суд.
- Працівники за позовами про стягнення заробітної плати чи заявою про видачу судового наказу звільняються від сплати державного мита.
- У справах про стягнення заробітної плати, компенсацій працівникам, вихідної допомоги, відшкодування за затримку їхньої виплати не підлягають оплаті при зверненні до суду і покладаються на сторони після розгляду справи.
Це варто уваги!!!
Відповідальність за невиплату заробітної плати
Відповідно до статті 41 Кодексу про адміністративні правопорушення визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі, що тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі статтею 175 Кримінального кодексу за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачається покарання у вигляді штрафу від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Якщо невиплата вчинена внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, передбачається покарання у вигляді штрафу від 1 000 до 1 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Знайте!
Контроль за додержанням законодавства по оплаті праці на підприємствах здійснюють: Міністерство праці та його органи; органи Державної податкової інспекції; професійні спілки та інші органи та організації, що представляють інтереси найманих працівників, а також прокуратура.
Право на працю – це право на гідне життя.
Не бійтесь захищати його!
Заробітна плата
Підкажіть будь-ласка, що робити? Державне підприємство зобовязало написати своїх працівників на два дні за власний рахунок, днями, які вже були відпрацьовані. Кілька людей не підписали цього документу.Через 5 днів дали зарплату, але грошей за два дні нехватає. Адміністрація оговорила все нібито нехваткою грошей в казні.Тепер обіцяють ці дні дочислити до відпустки як оплачувані. Таке можливо? Дякую!
Мирослав 67
Відповідь
Уточніть, будь ласка. "Державне підприємство зобовязало написати своїх працівників на два дні за власний рахунок, днями, які вже були відпрацьовані" Що написати? Заяву на відпустку? Який документ? Не ясно виразили обставини.
Державне підприємство
Державне підприємство написало "Звернення до колективу у звязку з фінансово-економічною ситуацією на підприємстві" і вирішило в ньому погодити надання відпустки без збереження заробітної плати терміном на 2 дні. До цього додали список співробітників де всіх добровільно-примусово змусили розписатися.(але є такі що не розписалися і їх надалі примушують). До того все це оформлено днями які ми вже відпрацювали. Дякую!
Мирослав 67
Відповідь
Відповідні дії державного підприємства є незаконними. Про це свідчить і Лист Міністерства соціальної політики України N 416/13/116-13 від 19.09.2013 р., де зазначено, що:
Законом України "Про відпустки" передбачено надання двох видів відпусток без збереження заробітної плати: відпусток, що надаються працівникам в силу суб'єктивного права, що належить їм за законом, тобто в обов'язковому порядку, і відпусток, що надаються за погодженням сторін (роботодавця і працівника).
У випадках, передбачених статтею 25 Закону України "Про відпустки", працівнику за його бажанням надається в обов'язковому порядку відпустка без збереження заробітної плати.
Статтею 26 Закону України "Про відпустки" визначено відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін. За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Важливими гарантіями при наданні відпусток без збереження заробітної плати, встановленими статтями 25 і 26 Закону України "Про відпустки", є те, що на час їх надання за працівником зберігається його місце роботи (посада), а час перебування у таких відпустках відповідно до пункту 4 статті 9 Закону України "Про відпустки" зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
Отже, відпустка без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов'язковому порядку (стаття 25 Закону), та відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін (стаття 26 Закону) надаються лише за бажанням працівника, а не з ініціативи роботодавця.
Тобто примусове відправлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавця в установленому порядку має бути притягнено до відповідальності.
Крім того, у цій же статті зазначено,що функції державного контролю за дотриманням законодавства про працю, в т. ч. про відпустки, здійснює Державна інспекція України з питань праці та її територіальні органи, до якої працівники мають право звернутися за захистом своїх трудових прав.
Тому зверніться до територіальної державної інспекції з питань праці за місцем роботи з викладенням фактів, про які Ви тут зазначили та проханням вжити заходів до керівника підприємства.
Як отримати заборговану заробітну плату ???
Заробітну плату затримують з травня 2013 року, остання виплата була у грудні 2013, за травень 2013р частково, але я припускаю що зарплатня нараховується, у зв'язку з тим, що нам видають "табулиграммки". Оформлена офіційно, відрахування у пенсійний фонд були постійні, але зупинились також з травня 2013р. На фірмі існують проблеми, на рахунок не надходять кошти від замовників (у зв'язку з затримкою ними оплат), а коли всеж таки надходять проплати замовників то їх не вистачє на погашення заборгованості. Також у підприємства є борги по сплаті аренди приміщень і сплаті боргів субпідрядникам. Директор не має поки що наміру ліквідувати фірму, не заявляє себе банкротом. Які повинні бути дії для отримання зарплатні при даних обставинах?
Відповідь
Дивно,що Ви так довго мовчите. Для початку - спробуйте поговорити з роботодавцем. Відповідно до ст. 175 Кримінального кодексу України невиплата заробітної плати є злочином. Відповідно для роботодавця може настати кримінальна відповідальність. Можливо цей аргумент вплине на нього. Якщо ні, звертайтеся до правоохоронних органів. Крім того, паралельно звертайтеся до суду з позовом про стягнення заробітної плати. За такий позов відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір" не стягується судовий збір.