Недовіра судді

За моїм позовом розглядається справа в адміністративному суді. Відповідача представляє людина, яка, як мені сказали, є сестрою судді (це неточно – прізвища різні). Як мені сказали, я можу висловити недовіру судді, проте він сам і буде приймати рішення відмовлятися від ведення справи чи ні. Хіба так може бути? Він же ніколи не зізнається. Що порадите робити?

В даному випадку Ви можете заявити про відвід судді, оскільки у відповідності до п.3 ч.1 ст. 27 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС) суддя не може брати участь в розгляді адміністративної справи і відводиться якщо він є членом сім’ї або близьким родичем (в тому числі братом) сторони або інших осіб, які беруть участь у справі.
Заява про відвід судді фактично і є «висловленням недовіри», про яке Ви запитували. Наслідком задоволення заяви про відвід є розгляд справи іншим суддею (ч.1 ст.32 КАС).
Зверніть увагу, що у відповідності до ст. 30 КАС відвід повинен бути мотивованим, тобто Вам необхідно обґрунтувати його: зазначити, що за наявною інформацією суддя є близьким родичем, а саме братом, представника відповідача, що унеможливлює об’єктивний розгляд ним справи і є безумовною підставою для відводу. При цьому Вам необхідно наголосити, що дані обставини Вам стали відомі після початку судового розгляду, оскільки в іншому разі Ви були зобов’язані заявити його до початку судового розгляду справи і на даний час втратили таке право.
Згідно зі ст. 31 КАС питання про відвід дійсно вирішується ухвалою суду, що розглядає справу, тобто, фактично, - самим суддею. При цьому цю ухвалу не можна окремо оскаржити, а тільки викласти заперечення щодо неї в апеляційну або касаційну скаргу на рішення по справі.
Вважаємо, що факт розгляду суддею справи за участю своєї сестри мало вірогідний, оскільки суддя б в даному випадку був зобов’язаний заявити самовідвід і скоріше за все так би і зробив. Факт родинних відносин дуже легко перевірити, а наразі відомі випадки ініціювання питання про притягнення до дисциплінарного провадження судді, який розглядав справу за участю навіть далекого родича. Навряд суддя так необережно допустив би порушення закону, яке може бути дуже легко встановлене.
Проте, якщо інформація про родинні стосунки судді та учасника розгляду є доволі вірогідною, і Ви вважаєте, що це негативно вплине на об’єктивність судді, доцільніше буде скористатися правом заявити відвід. (Теоретично, такий родинний зв'язок може і не впливати на об’єктивність судді: якщо, наприклад, сестра працює в державній установі і представляє її інтереси в силу своїх службових обов’язків, вона не завжди аж занадто зацікавлена у виграші справи, оскільки це може ніяк не впливати на неї особисто. Крім того, іноді участь представників державних органів в процесі є фактично формальною. Саме тому, враховуючи поведінку судді, як процесуальну так і ні, - важливо сформувати для себе думку про його об’єктивність. Безпідставний відвід може тільки нашкодити: затягти розгляд справи, сформувати негативне ставлення судді).
Слід враховувати, що у разі розгляд справи суддею, який не міг брати участь у розгляді і вирішенні справи і підлягав відводу, судове рішення може бути скасоване судом вищої інстанції на підставі п.1 ст.204 або п.1 ч.3 ст.227 КАС, якщо воно оскаржене з цих мотивів.