Упущена вигода

Доброго дня! В липні 2012 року було укладено договір купівлі-продажу будинку. Вартість будинку по договору – 800 000 грн. В рахунок вартості будинку до укладення договору покупцем заплачено 250 000 грн. Згідно з договором, 550 000 грн. покупець повинен був заплатити до 20.08.2012р. Умови договору не виконані і у вересні 2012р. покупець направив претензію, що під час дощів у серпні будинок було частково підтоплено і вимагав зменшення вартості будинку на суму 120 000 грн. Фактично підтоплення будинку не було. Продавець хоче розірвати договір купівлі-продажу і відшкодувати завдані йому збитки в зв’язку з укладанням договору купівлі-продажу і упущену вигоду, так як при продажу будинку в 2012 році можна було отримати 800 000 грн., а зараз лише половину від зазначеної суми. Обґрунтуйте, будь-ласка, стягнення упущеної вигоди.

Відповідно до ст. 22 ЦК збитками є втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки), доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Таким чином, у вигляді упущеної вигоди відшкодовуються тільки ті збитки, які б могли бути реально отримані при належному виконанні зобов’язання.
Водночас, сума збитків, яку просить стягнути покупець, обґрунтовується умовним припущенням про можливість отримання ним прибутку в результаті випадкового збігу обставин.
Стягуючи упущену вигоду, необхідно врахувати, що за таких обставин наявність теоретичного обґрунтування можливості отримання прибутку ще не є підставою для його стягнення. Стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди є одним із видів цивільно-правової відповідальності. Для застосування такої міри відповідальності потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв’язку між протиправною поведінкою боржника та збитками і вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.