Рахунок за кордоном

Чи можна відкрити поточний рахунок за кордоном без особистої присутності і без відома органів ДПА України?

Відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» відкриття поточного рахунку за кордоном та зарахування на нього грошей є операцією з «розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах за межами України», що підлягає ліцензуванню.
Відповідно до ст. 5 зазначеного Декрету індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції. Індивідуальної ліцензії потребують, зокрема, такі операції як розміщення валютних цінностей на рахунках і у вкладах за межами України, вивезення, переказування і пересилання за межі України валютних цінностей, ввезення, переказування, пересилання в Україну валюти України.
Враховуючи викладене, за національним законодавством Ви не можете розмістити кошти на закордонному рахунку без отримання індивідуальної ліцензії, порядок отримання якої регулюється Положенням про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України, затвердженим Постановою Нацбанку України від 14.10.2004 N 485.
Але є виняток: фізична особа - резидент може відкрити рахунок в іноземному банку без отримання ліцензії на час перебування за кордоном (п. 4 "в" ст. 5 Декрету). Однак у разі повернення на територію України такий рахунок має бути або закритий або для проведення операцій по ньому необхідно отримати індивідуальну ліцензію Національного банку України для використання рахунку, перебуваючи на території України. В разі якщо при поверненні на територію України закордонний рахунок не закритий та не отримана індивідуальна ліцензія, проводити операції по даному рахунку забороняється. Можливим є лише варіант відкриття рахунку під час тимчасового перебування за кордоном і проведення операцій по даному рахунку лише під час перебування за кордоном.
За порушення законодавства у сфері валютного регулювання, зокрема за здійснення операцій з валютними цінностями, що потребують одержання ліцензії Національного банку України згідно з пунктом 4 статті 5 цього Декрету, без одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України - штраф у сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій.
Тобто за зарахування валюти на закордонний рахунок без отримання індивідуальної ліцензії (за виключення відкриття рахунку на час перебування за кордоном) передбачений штраф в розмірі зарахованої суми.
В разі, якщо все ж таки резидент під час перебування за кордоном відкриває рахунок в іноземному банку і після повернення не закриє його та не отримає індивідуальну ліцензію Нацбанка України, виявити даний факт державні органи можуть при знятті резидентом грошей з рахунку в іноземному банку через банкомати та відділення банків в Україні, а також при розрахунках пластиковою карткою на території України.
Щодо питання особистої присутності при відкритті рахунку то це питання регулюється внутрішніми Правилами банків відповідної держави.