Пропустити навігацію.
«Захисти своє право!»

Аналіз звернень та наданих консультацій і допомоги по підготовці позовів дітям війни у березні 2011 року в рамках реалізації РОГО «Комітет виборців України» проекту «Захисти своє право! Кампанія по захисту прав громадян з обмеженим доступом до правосудд

 У перший весняний місяць (з приходом тепла) в кілька разів зросла кількість людей, які звертаються до фахівців організації з проханням допомогти їм захистити власні права на отримання соціальних доплат до пенсій як дітям війни. У зв’язку з великою кількістю охочих отримати допомогу, юристи організації для пенсіонерів, які мають статус дітей війни, запровадили проведення групових консультацій.
Групові консультації для пенсіонерів зі статусом «дитина війни» були організовані та проведені 3 та 24 березня 2011 року. Участь у них взяли 138 мешканців області. Під час їх проведення мешканці області змогли дізнатися, чому їх права на соціальні виплати порушуються, якою є судова практика на сьогодні по розгляду зазначених справ щодо оскарження порушень, які правила адміністративного судочинства. Також громадяни мали можливість отримати безкоштовну допомогу в підготовці адміністративних позовів до суду. Загалом, в березні з питань, які стосуються захисту своїх прав дітьми війни, останні отримали від юристів організації 375 консультацій. Значна кількість наданих консультацій, що відрізняється від кількості прийнятих юристами громадян, пояснюється, зокрема, і тим, що більшість громадян, які звертались за їх отриманням, цікавились не лише якимось одним питанням, а кількома. Наприклад, питаннями правового регулювання закріплення їхніх прав як дітей війни, а також правилами захисту своїх прав у судах, їх правами в судовому процесі, особливостях сплати мита при зверненні в суд.
Фахівцями Рівненського КВУ була надана допомога в підготовці 118 адміністративних позовів для пенсіонерів, а також 236 клопотань по таких справах. Крім того, у зв’язку з неоднозначною судовою практикою (в аналогічних справах одні судді відкривають скорочене провадження і в межах стягнення недоплачених коштів за останні шість місяців до звернення в суд задовольняють позови, а інші в таких же справах взагалі відмовляють у розгляді через ніби пропуск строків – не враховуючи, що останні шість місяців до звернення в суд порушення мали місце) одній особі, яка має статус дитини війни, було надано безоплатну правову допомогу по підготовці апеляційної скарги на ухвалу суду щодо залишення позову без розгляду. На сьогодні відповідна справа за апеляцією пенсіонера перебуває на розгляді в Житомирському апеляційному адміністративному суді.
Здебільшого по відповідних питаннях захисту прав дітей війни зверталися мешканці Рівного, Рівненського і Костопільського районів нашої області.
Як правило, справи щодо неправильної виплати доплати до пенсії дітям війни є типовими і відповідачами по них виступають місцеві органи пенсійного фонду. Завдяки наданню пенсіонерам-дітям війни безоплатної правової допомоги (консультування і підготовка позовів в суд) на даний момент більше сотні громадян вже отримали рішення судів Рівненщини, винесених на їх користь. Для прикладу, Рівненський міський суд визнав дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо неправильного нарахування і виплати доплат до пенсій дітям війни по справі № 2а-1762/11 (постанова від 17.03.2011 року) та зобов’язав доплатити людям невиплачені кошти. І таких постанов, які були винесені завдяки наданню людям допомоги по підготовці позовів фахівцями організації на сьогодні є безліч. Існують і окремі винятки. Наприклад, виплату пенсій колишнім військовослужбовцям здійснюють Головні управління пенсійного фонду в областях. Так, наприклад, завдяки безоплатній допомозі юристів організації по підготовці адміністративного позову в суд, 24 березня 2011 року Рівненський міський суд по справі №2а-2405/11 зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду України в місті Рівне нарахувати і виплатити недоплачені кошти до пенсії як дитині війни жінці, яка перебуває на обліку і отримує пенсію у відповідному управлінні.
У переважній більшості позови дітей війни суди задовольняють. Водночас, мають місце одиночні випадки, коли позовні заяви громадян суди залишають без розгляду, мотивуючи пропуском 6-місячного строку на звернення до адміністративного суду. Крім того, одні судді такі справи слухають в загальному порядку, а інші – в скороченому провадженні. Для прикладу, можна переглянути відскановані рішення суду (ухвали і постанови) першої інстанції по окремих справах, які додаються до цього аналізу.
Таким чином, мешканці Рівненщини потребують допомоги від юристів у справах щодо захисту власних прав, які порушуються державою в особі органів Пенсійного фонду, адже вони бажають захищати свої права і в без допомоги організації цього самостійно не можуть.

 

Файл: 
Поширити