Стягування помилково нарахованих коштів

Моїй дружині помилково нарахували забагато декретних. Зараз вона в декретній відпустці. До цього працювала вчителем у школі. Декретні нараховані були в липні минулого року. Про помилку дізналися через 11 місяців. Я також працюю в цій же школі, тому стягувати помилково нараховані кошти хочуть з мене. Чи може бухгалтерія відділу освіти зробити так?

Відповідно до статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно зі статтею 127 КЗпП підприємство, установа, організація має право відраховувати із заробітної плати працівника суми, зайво виплачені йому внаслідок лічильних помилок. Власник або уповноважений ним орган має право прийняти рішення про відрахування не пізніше одного місяця із дня виплати неправильно обчисленої суми. При цьому слід дотримуватися обмежень щодо відрахувань із заробітної плати, передбачених у статті 128 КЗпП, а саме: загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20 % заробітної плати, яка належить до виплати працівникові, а у випадках, окремо передбачених законодавством України, — 50 % заробітної плати (наприклад, якщо відрахування проводять за кількома виконавчими документами).

Базою для всіх відрахувань є нарахована заробітна плата.

Якщо вказаний у статті 127 КЗпП термін (один місяць із дня виплати неправильно обчисленої суми) минув, працівник оскаржує підстави і розмір відрахування. 

У разі коли помилка, яка призвела до надлишкової виплати заробітної плати, не є лічильною, підприємство не має права здійснювати зазначені вище відрахування.