Пропустити навігацію.
«Захисти своє право!»

КВУ висловлює занепокоєння прозорістю виборчої реформи, яку ініціювала влада.

17 грудня 2010 року о 12.00 у приміщенні інформаційного агентства «Інтермедіа консалтинг» відбулася прес-конференція Комітету виборців України «Коли і за яким законом проводити чергові вибори народних депутатів України», в якій взяв участь Голова правління КВУ Олександр Черненко. На прес-конференції він зазначив наступне:

• Станом на кінець 2010 року в Україні залишається невизначеність з датою проведення чергових виборів народних депутатів України. Згідно положень чинної Конституції вибори мають відбутися 27 березня 2011 року. Центральна виборча комісія, не оголосивши 22 листопада 2010 початок виборчої кампанії, не виконала чинний Закон про вибори народних депутатів України, що КВУ розцінює як бездіяльність державного органу.

• Ймовірність проведення чергових парламентських виборів у 2011 хоч і не є високою, але все ще залишається. Зважаючи на розвиток політичної ситуації, на ступній сесії Верховної Ради з різних причин може не знайтися 300 голосів для внесення змін до Конституції, за якими вибори переносяться на 2012 рік. У будь-якому разі мотиви такого рішення будуть політичними.

• У випадку, якщо парламентські вибори відбудуться у березні 2011-го року, то вони нестимуть ті самі ризики і загрози,які були під час проведення останніх місцевих виборів: скорочення виборчої кампанії до 50 днів, прийняття змішаної виборчої системи, дискримінаційний принцип формування виборчих комісій,застосування адмінресурсу та відсутність системного міжнародного спостереження.

• КВУ позитивно оцінює створення Президентом України робочої групи про реформуванню виборчого законодавства , однак принцип формування і діяльності цієї групи викликає багато критики. Не зважаючи на те, що до групи були включені декілька представників опозиційних фракцій, до її роботи не були залучені експерти з громадських організацій та визнані фахівці з питань виборчого права. Довкола виборчої реформи не ведеться відкритої публічної дискусії не використовуються вже існуючі напрацювання у сфері виборчого законодавства.

• КВУ вважає, щопісля відміни політреформи і зникнення з Конституції понять «коаліція» і «опозиція» в Україні недоцільне існування пропорційної системи «закритих» партійних списків. В той же час впровадження змішаної системи не знімає проблему неструктурованості законодавчого органу і політичної корупції. Оптимальною виборчою системою для України КВУ вважає систему відкритих виборчих списків. Моделі такої системи запропоновані в законопроекті №3366 (внесли -В. Каськів, Ю. Мірошниченко, А. Шевченко і Є. Суслов) та в проекті Виборчого Кодексу (внесли - Ю. Ключковський, С. Гриневецький, С. Подгорний, В. Сінченко).

КВУ має інші рекомендації до виборчої реформи:

• виборча кампанія по виборах народних депутатів не повинна бути коротшою, ніж 90 днів;

• при формуванні виборчих комісій не повинні надаватися преференції партіям, які мають фракції у діючому складі Верховної ради України;

• порядок розміщення суб’єктів виборчого процесу у виборчому бюлетені має визначатися шляхом прозорого жеребкування;

• протокол про підрахунок голосів має містити достатню кількість контрольних пунктів для виявлення можливих фальсифікацій;

• Процедура реєстрації офіційних спостерігачів від громадських організацій має бути спрощеною, а їх права прирівняні до прав спостерігачів від суб’єктів виборчого процесу.

Прес-служба КВУ

Поширити