як відновити техпаспорт?

 Доброго дня! Звертаюся до Вас із такою проблемою: уже вісім років минуло з того часу, як моя дружина виїхала в Італію і ми втратили з нею зв'язок. 

У мене є автомобіль, що є спільно нажитим майном і власником зареєстрована моя дружина. В техпаспорті вона теж вказана як власник, а я вказаний як особа, що має право керувати цим автомобілем. Проте техпаспорт я загубив і відповідно без нього не можу керувати автомобілем. А дублікат паспорта мені відмовляються видавати, оскільки я не є уповноваженим представником і не маю довіреності від моєї дружини.

Що я можу зробити, щоб все таки отримати змогу керувати автомобілем? Куди звертатися?

У Вашому випадку прийдеться шукати Вашу дружину. Підстав для отримання техпаспорта у Вас немає. Тому потрібна хоча б довіреність від неї. Щоправда є інший шлях.

Відповідно до ст. 344 Цивільного кодексу України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом.

Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.

2. Особа, яка заявляє про давність володіння, може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є.

3. Якщо особа заволоділа майном на підставі договору з його власником, який після закінчення строку договору не пред'явив вимоги про його повернення, вона набуває право власності за набувальною давністю на нерухоме майно через п'ятнадцять, а на рухоме майно - через п'ять років з часу спливу позовної давності.

Втрата не з своєї волі майна його володільцем не перериває набувальної давності у разі повернення майна протягом одного року або пред'явлення протягом цього строку позову про його витребування.

4. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.

Отже Ви володіли відкрито та безперервно автомобілем Вашої дружини протягом 8 років. Тому рекомендую Вам звернутися до суду з позовом про набуття права власності на автомобіль за набувальною давністю (ст. 344 Цивільного кодексу України).