Венеціанська комісія озвучила претензії до закону про люстрацію

Понеділок, Грудень 15, 2014 - 11:45

Про це йдеться у тимчасових висновках, схвалених Комісією в п'ятницю, 12 грудня, повідомляє «Інтерфакс-Україна». «Венеціанська комісія нагадує, що люстрація не є порушенням прав людини сама по собі, оскільки демократична держава уповноважена вимагати від державних службовців бути відданими конституційним принципам, на яких воно грунтується», - йдеться в повідомленні.

«У той же час з метою дотримання прав людини, верховенства права і демократії люстрація повинна витримувати чесний баланс між захистом демократичного суспільства з одного боку і захистом індивідуальних прав з іншого», - сказано в документі.

Венеціанська комісія відзначила, що процедуру люстрації, незважаючи на її політичну природу, необхідно здійснювати тільки за допомогою юридичних заходів, відповідно до Конституції, і з урахуванням європейських стандартів верховенства права та поваги до прав людини.

Експерти Венеціанської комісії відзначили, що хоча в законі про люстрацію і виписані загальні принципи люстраційного процесу, проте сам закон цих принципів не дотримується. Один з таких принципів - чітке встановлення часових меж і по реалізації закону, і за часом, до якого він належить. У документі, зокрема, зазначається, що рішення застосовувати закон щодо тих, хто працював на вищих державних посадах в радянський час і під час Майдану 2004 року, викликає багато питань.

Експерти відзначили, що люстрація повинна доповнювати інші засоби правосуддя, але не замінювати їх, також люстрація не може бути належним засобом боротьби з корупцією. При цьому наголошується необхідність перегляду списку посад, що підлягають люстрації, щоб у цей список входили тільки ті посади, які можуть становити небезпеку прав людини та демократії. У документі також написано, що вина повинна бути доведена в кожному окремому випадку, а не може матися на увазі тільки на основі приналежності до тієї чи іншої категорії чиновників. У зв'язку з цим, експерти висловили думку про необхідність перегляду критеріїв люстрації.

Комісія також запропонувала позбавити Міністерство юстиції відповідальності за проведення люстрації і створити для цього спеціальну незалежну комісію з активним залученням громадянського суспільства. У документі також написано, що інформацію про осіб, які потрапили під люстрацію, необхідно публікувати лише після фінального рішення суду. Експерти привітали виражену українською владою готовність поліпшити закон про люстрацію за сприяння Венеціанської комісії. Комісія здійснила оцінку українського закону про люстрацію на прохання Моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи, який звернувся до Комісії з таким проханням 3 жовтня цього року.

Новий закон «Про очищення влади» повинен бути підготовлений протягом трьох місяців - до березня 2015 року. В Адміністрації президента України вже готується законопроект про внесення змін до закону.

image: 
Поширити