Як стягнути аліменти з особи, що проживає/працює на території проведення АТО?

Понеділок, Січень 5, 2015 - 22:45

Воєнні дії на сході країни створюють чимало проблем для людей, котрі там проживають. Складною є й ситуація щодо стягнення аліментів на утримання дітей, якщо батьки проживають на території, де проводиться антитерористична операція. Тож спробуємо розібратися, що робити жінці, колишній чоловік якої проживає в Україні, але на тимчасово непідконтрольній українській владі території, для того, щоб стягнути аліменти на утримання спільних дітей.

Для початку потрібно розуміти, що примусове виконання судових рішень про стягнення аліментів здійснює той відділ Державної виконавчої служби (ДВС), повноваження якого поширюються на територію, де перебуває/проживає або працює боржник за аліментами. Тому на практиці може бути одна з таких ситуацій:

1. Згідно з рішенням суду жінка отримує аліменти від колишнього чоловіка на дітей. Стягнення коштів здійснює орган ДВС за місцем проживання чи роботи боржника або за місцем знаходження його майна.

2. Жінка звернулася до суду, який вирішив стягнути з її колишнього чоловіка аліменти. На підставі судового рішення вона отримала виконавчий лист, але не встигла його подати до органу ДВС для забезпечення виконання рішення суду щодо стягнення аліментів. Після початку бойових дій жінка залишила своє помешкання в зоні АТО і переїхала в іншу область (наприклад, Рівненську).

В обох випадках сталося так, що на сході країни розпочалася АТО і відповідний орган виконавчої служби, який мав би забезпечувати виконання судових рішень, фактично тимчасово припинив свою роботу.

Що зробили органи влади України, аби вирішити вказані проблеми?

Міністерство юстиції України, до складу якого входять органи ДВС, 25 листопада 2014 року, видало два накази: № 246/7 «Про переміщення органів та установ юстиції Донецької області» та № 247/7 «Про переміщення органів та установ юстиції Луганської області».

Згідно з ними органи юстиції, в тому числі і відділи Державної виконавчої служби, переміщені на підконтрольні Україні території в межах цих двох областей. І свої функціональні обов'язки ці органи здійснюють за новим місцезнаходженням. Тому з питань виконання рішень судів, у тому числі і про стягнення аліментів, громадянам слід звертатися до тієї ж виконавчої служби, яка раніше це робила до початку військових дій. Але вже за її новою адресою. З повним переліком таких нових адрес місця знаходження відділів ДВС можна ознайомитися на сайті Державної виконавчої служби. Також цю інформацію можна отримати в органах юстиції за місцем перебування/проживання.

Як діяти в описаних вище ситуаціях, щоб все ж добитися виконання судових рішень та отримати аліменти на дітей?

В першій ситуації все може бути дещо складніше, ніж у другій. Адже на практиці може постати проблема, що матеріали виконавчого провадження по такій справі, швидше за все, лишилися в населеному пунктів, де проводиться АТО, і перевезти її на контрольовану українською владою територію наразі неможливо. Проте в будь-якому разі для стягнення аліментів така особа має спілкуватися з працівниками того органу виконавчої служби, який це проводив, але вже за його новою адресою.

В цій ситуації також звертаємо увагу на те, що існує Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень. Це комп’ютерна база даних, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення та надання відомостей про виконавчі дії. Якщо ж з якихось причин такої інформації до реєстру не було внесено, то є можливість відновити втрачене провадження. Воно може бути відновлене або за заявою стягувача, або за ініціативою державного виконавця. Детальну інформацію про порядок відновлення втраченого виконавчого провадження можна отримати на сайті ДВС.

В другому описаному випадку ситуація простіша: жінка просто надсилає виконавчий лист з відповідною заявою до органу виконавчої служби за його новою адресою.

Що робити, коли боржника не можна стягнути аліменти?

Якщо з боржника через проживання його в зоні АТО неможливо стягувати аліменти, то в колишньої дружини може виникнути право на отримання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів чи не мають можливості утримувати дитину.

Як стягнути аліменти, якщо боржник фактично змінив своє місце перебування, виїхав з тимчасово окупованої території, однак на облік за новим місцем проживання/перебування не став?

В такому випадку інформації про фактичне місце проживання/перебування боржника за аліментами ні стягувач, ні відділ ДВС можуть не мати. Проте державний виконавець може спробувати вчинити дії щодо розшуку такого боржника. Адже, якщо він стане на облік з метою отримання соцвиплат чи працевлаштування, то його можна знайти через направлення відповідних запитів. Якщо ж не вдасться це зробити, то така ситуація є однією з підстав для призначення тимчасової державної соціальної допомоги на дітей.

Більш детальну інформацію про призначення такої допомоги та перелік необхідних документів громадяни можуть дізнатися безпосередньо в управліннях соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій, де ставали на облік за новим місцем перебування, або на сайті організації: http://cvu.com.ua/ua/view.php?id=404.

Вячеслав Горбенко, юрист РОГО «Комітет виборців України»

Поширити