Як вимушеним переселенцям одружитися або розлучитися?

Понеділок, Січень 19, 2015 - 11:30

Тож про окремі особливості реєстрації шлюбу та його розірвання вимушеними переселенцями розповість юрист РОГО «Комітет виборців України» Вячеслав Горбенко.

Реєстрація шлюбу

Відповідно до вимог ст. 28 Сімейного кодексу України жінка та чоловік, які бажають зареєструвати шлюб, подають особисто письмову заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Тобто, громадянам, які вимушено покинули свої постійні місця проживання, для подання заяви на реєстрацію шлюбу, можна звернутися до того органу реєстрації актів цивільного стану, де вони тимчасово проживають. Там же можна отримати формуляр відповідної заяви та її заповнити. Державна реєстрація шлюбу відбудеться в тому ж органі.

Інша ситуація, коли один з членів майбутнього подружжя не може особисто бути присутнім на церемонії реєстрації шлюбу з поважних причин (поранення, хвороба тощо). В такому випадку, як виняток, за заявою наречених реєстрація шлюбу може відбутися за місцем їхнього проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути до РАЦСу. Тобто, за наявності поважних причин зареєструвати шлюб можна і в лікарні, завчасно повідомивши про це орган реєстрації.

Розірвання шлюбу

На відміну від процедури реєстрації шлюбу, його припинення відбувається в адміністративному чи судовому порядку, та в залежності від наявності чи відсутності певних обставин. Так, коли подружжя має дітей, то шлюб розривається лише в судовому порядку. Якщо ж обоє з подружжя не заперечують проти розірвання шлюбу, то оформлення його припинення здійснюється в органі РАЦСу за місцем проживання подружжя або одного з них.

А як бути у випадках зміни місця проживання? Наприклад, дружина виїхала з Луганської області та тимчасово проживає на теренах Рівненщини, а чоловік, з яким вона хоче розлучитися, тимчасово мешкає на Дніпропетровщині і не має можливості приїхати для подання спільної заяви про розлучення. Тут є кілька варіантів дій.

Перший варіант. Частина 1 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» вказує, що внутрішньо переміщена особа має право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування. Тобто, в цьому випадку дружина вправі звернутися із заявою про розірвання шлюбу до відділу реєстрації актів цивільного стану Рівненської області, де тимчасово перебуває. А чоловік, як один із подружжя, який через поважну причину не може особисто подати таку заяву, має її нотаріально засвідчити за місцем проживання та переслати на Рівненщину. Після цього від його імені її може подати дружина за правилами частини 1 статті 106 Сімейного кодексу України.

Другий варіант. Якщо чоловік не може оформити довіреність та її переслати, тоді діє пункт 5 глави 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні. Він вказує, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся з відповідною заявою до такого відділу не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Тобто, тоді вже дружина має переїхати до чоловіка на Дніпропетровщину і звернутися разом з ним до місцевого відділу реєстрації актів цивільного стану із заявою, паспортом та довідкою управління соцзахисту, яка є підтвердженням її тимчасового перебування (проживання) на Рівненщині.

В будь-якому випадку, радимо переселенцям, у яких виникають питання реєстрації шлюбу або його розірвання та в інших випадках, попередньо звертатися за правовою допомогою до фахівців органів реєстрації актів цивільного стану, адвокатів або юристів.

Нагадаємо, що для отримання безоплатної правової допомоги та іншої інформації щодо свого статусу переселенці, котрі проживають на Рівненщині, можуть звертатися до центрів права РОГО «Комітет виборців України» в Рівному та Сарнах:

Адреса центру права в м. Рівне: вул. Короленка, 6, 1 поверх, каб. 4. Тел.: (0362) 26-38-47.

Адреса центру права в м. Сарни: вул. Суворова, 8. Тел.: (03655) 2-10-34.

image: 
Поширити