Керівник проекту ЄС із підтримки реформ: Судова система в Україні істотно змінилася

Четвер, Липень 19, 2018 - 15:00

Деякі елементи української судової реформи заслуговують на увагу європейських партнерів, зазначив керівник проекту ЄС "Підтримка реформ юстиції в Україні" Довідас Віткаускас. 
Судова система в Україні істотно змінилася.

Про це в інтерв'ю радіо "Новое время" заявив керівник проекту ЄС "Підтримка реформ юстиції в Україні" Довідас Віткаускас. Він сказав, що нова система оцінки суддів в Україні – це день і ніч порівняно з тим, що було раніше, коли система була надзвичайно корумпованою, а суддівську посаду можна було купити за гроші. "Однозначно, такого на сьогодні вже не існує.

Створено серйозні важелі, щоб протистояти корупційним рішенням. Один із таких важелів – це те, що вже немає однієї особи або організації, які ухвалють рішення про призначення суддів. Процес зараз складніший. Ним керує Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка сама складається із 16 осіб. Їм допомагає Громадська рада доброчесності, яка зараз менш активна, але минулого року дуже активно надавала матеріали про доброчесність кандидатів у судді. У процесі добору суддів беруть участь також правоохоронні і податкові органи.

Окрім того, Вища кваліфікаційна комісія може тільки рекомендувати того чи іншого кандидата на підставі результатів оцінки. А після неї кандидатів перевіряє Вища рада правосуддя, і тільки після неї указ про призначення судді підписує президент", – розповів Віткаускас. Він додав, що не вважає корупцію специфічною рисою саме судової системи. "На захист суддів та їхньої доброчесності треба зазначити, що культурний, так би мовити, аспект виходить за межі судової влади. Схильність вирішувати питання неформально, заплативши гроші, є і в сільському господарстві, і в медицині, і в освіті – суди тут не виняток. І люди, які звинувачують суддів, повинні спочатку задуматися: чи не вони самі є головною причиною появи попиту на корупцію? Можливо, якби не пропонували вони, то і попиту такого б не було?

Водночас судова влада повинна працювати в напрямі посилення відповідальності суддів за порушення професійної етики і законів – від позбавлення професії й аж до кримінальної відповідальності", – сказав Віткаускас. Він підкреслив, що судова реформа передбачає жорсткішу відповідальність суддів за порушення правил професійної етики і більш серйозні проступки. За дисципліною в суддівському корпусі стежить Вища рада правосуддя – саме туди треба скаржитися на непорядних суддів.

Віткаускас зазначив, що деякі елементи української судової реформи заслуговують на увагу європейських партнерів. "Психологічне тестування – ми часто забуваємо, наскільки цікавий інструмент уведено в процедуру добору суддів. За його допомогою можна оцінити ризики з погляду особистих властивостей характеру кандидата, його моральних якостей. Щось схоже в різних обсягах роблять і в Європі, але зовсім не в такому масштабі і не на такому рівні, як зараз в Україні", – сказав він.

15 грудня 2017 року розпочав роботу новий Верховний Суд, створений у межах судової реформи. 29 грудня президент України Петро Порошенко підписав укази про ліквідацію низки місцевих загальних судів і створення замість них окружних. 

Джерело