С какого возраста наступает административная ответственность?

С какого возраста наступает административная ответственность?

Согласно ст. 12 Кодекса Украины об административных правонарушениях возраст, по достижении которого возникает возможность привлечения к административной ответственности, определен шестнадцатью годами, хотя полное совершеннолетие в соответствие с гражданским законодательством Украины наступает в 18 лет.

Хоча статтею 12 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку, проте варто пам’ятати про частину третю статті 184 цього кодексу, згідно якої вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, варто зауважити, що згідно статті 24-1 цього кодексу, адміністративна відповідальність неповнолітніх віком від 16 до 18 років обмежена такими видами заходів впливу:
1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
2) попередження;
3) догана або сувора догана;
4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Тобто до неповнолітніх не застосовуються такі види стягнень, як накладання штрафу, адмінарешт тощо. Виключенням є правопорушення, передбачені статтями: 44 (дії, пов’язані з наркотиками), 51 (дрібне викрадення чужого майна), 121-127, 130, 139 (порушення правил дорожнього руху), 156 (порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами), 173 (дрібне хуліганство), 174 (стрільба з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї в населених пунктах), 185 (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції), 190-195 (дії, пов’язані зі зброєю).
У цих випадках неповнолітні несуть відповідальність на загальних основах, чи відповідно до ст.. 24-1 – з урахуванням особистості порушника тощо.