Натисніть клавішу "Enter", щоб перейти до змісту

Узаконити будинок на земельній ділянці: легалізація побудованого будинку

Спорудження будь-яких об’єктів в Україні повинно здійснюватися у суворій відповідності з законом. Основними державними актами в цій сфері є Цивільний кодекс України і Закон «Про регулювання містобудівної діяльності». Будівельні об’єкти, зведені з порушенням викладених у них норм, вважаються незаконним будівництвом, або самобудом. Найчастіше це індивідуальні житлові будинки.

Проживання у них тягне за собою відповідальність за законом і масу незручностей. Щоб уникнути неприємностей, рекомендую обов’язково узаконити будинок, тобто, ввести його в експлуатацію.

Що таке самобуд і для чого потрібна легалізація будинку

Згідно з Цивільним кодексом України (ст. 376), вважається самовільним будівництвом будівлю або споруду, що будується або вже побудовано:

 • на ділянці землі, з невідповідним цільовим призначенням;
  без відповідних дозвільних документів, які дають право на виконання будівельних робіт або погодженої проектної документації;
 • з істотними порушеннями будівельних норм і правил або розбіжністю з затвердженим проектом.
 • Особа, яка самовільно побудувала будинок, не може використовувати його за призначенням. Узаконити будинок необхідно, щоб з’явилася можливість:
 • підвести до нього на законних підставах всі інженерні комунікації;
 • оформити право власності на даний об’єкт;
 • отримати можливість розпоряджатися домобудівництвом: продати його чи подарувати, здати в оренду або передати в спадщину;
 • уникнути високих штрафів з боку інспекції.

Згідно з українським законодавством, при встановленні інспектором ДАБК (Державного архітектурно-будівельного контролю) факту незаконного користування самобудом або проживання в ньому, на власника накладається штраф. І якщо раніше це була необтяжлива сума, то, починаючи з липня 2017 року, штрафи за незаконне будівництво істотно зросли, складаючи сьогодні:

 • 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб за виконання підготовчих робіт без подання Повідомлення про початок їх проведення (для об’єктів будівництва);
 • 36 прожиткових мінімумів за виконання будівельних робіт без Повідомлення, а також використання вже побудованих, але не введених в експлуатацію об’єктів класу наслідків СС1 (з незначними наслідками);
 • 370 мінімумів за виконання будівельних робіт без Дозволу на будівництво і користування побудованими об’єктами класу СС2 (з середніми наслідками);
  900 встановлених прожиткових мінімумів за ті ж порушення на об’єктах класу СС3 (зі значними наслідками);
 • 40 мінімумів за проведення будівельних робіт без технічного нагляду, якщо він передбачений законом, і 50 – без авторського нагляду.
 • У разі несплати штрафу або встановлення судом факту того, що самобуд порушує права третіх осіб, судом може бути прийнято рішення про його знесення будинку за рахунок власника.

Особливо важлива легалізація будинку, побудованого на ділянці, на який у власника відсутні документи, що підтверджують право власності або володіння цією землею. Якщо у цьому випадку, грамотно підійти до вирішення питання, можна уникнути штрафів або зробити їх мінімальними.

Як узаконити побудований будинок

Процедура легалізації самобуду завжди була складним і багатоетапним. Стандартний порядок передбачає проходження всіх стадій процесу, які зазвичай проходить забудовник, приступаючи до нового будівництва. Крім того, якщо об’єкт вже побудований, необхідно провести технічний огляд і виготовити технічний паспорт. Для цього слід звернутися в профільну інженерну компанію, що має сертифікованих співробітників для виконання подібних робіт. Однією з таких компаній в Києві є ТОВ”Приватизація”

До недавнього часу існували два способи, як узаконити будинок на земельній ділянці: подача в ДАБК заяви про введення його в експлуатацію або звернення до суду. Але з 20 квітня 2018 роки вступили в силу зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», які фактично продовжили дію існувала в 2015 році програми, що дозволяє узаконити будинок по будівельної амністії.

Нові зміни в законодавстві торкнулися об’єктів з незначними наслідками (класу СС1), побудованих на ділянці, призначеній для цих цілей, але без попереднього повідомлення ДАБК про початок виконання будівельних робіт. До таким об’єктів належать:

індивідуальні житлові або дачні будинки площею до 300 м. кв., побудовані в період з 05.08.1992 за 09.04.2015;
сільськогосподарські будівлі і споруди, будівництво яких завершилося до 12.03.2011.
Для легалізації таких будівель необхідно:

 • провести технічне обстеження збудованого об’єкта кваліфікованим інженером;
  виготовити технічний паспорт;
 • подати в ДАБК на затвердження звіт про проведення технічного обстеження (рішення ДАБК приймається безкоштовно протягом 10 робочих днів з моменту подачі документів, у разі якщо об’єкт побудований у відповідності з державними будівельними нормами);
 • пройти процедуру державної реєстрації права власності на новобудову, згідно з постановою №1127 КМУ від 25.12.2015.
  Разом із заявою про прийняття будинку в експлуатацію в ДАБК подаються такі документи:
 • декларація про прийняття об’єкта в експлуатацію в 2 примірниках;
 • звіт про технічне обстеження будинку, що підтверджує можливість його надійної і безпечної експлуатації;
 • завірена копія документа на право власності (користування) земельною ділянкою, на якій побудований об’єкт;
 • копія технічного паспорта з внесеної до нього відміткою про проведення технічного обстеження.

Наша компанія ТОВ «Приватизація» має право на проведення технічного обстеження будівель і споруд. Ми пропонуємо допомогу в легалізації незаконного будівництва, і допоможемо легалізувати самобуди, навіть якщо ви ще не закінчили процес оформлення права власності на земельну ділянку, за що беруться далеко не всі юридичні фірми. Щоб дізнатися, скільки коштує узаконити будинок – телефонуйте нам в будь-який робочий час!

Facebook Комментарии
Call Now Button